Aktualności

Upadłość konsumencka – działa

Mija pięć miesięcy od wejścia w życie przepisów dot. upadłości konsumenckiej. Ich wprowadzenie wywoływało szereg wątpliwości i dyskusji, w szczególności związanych z pojęciami niedookreślonymi, a determinującymi ogłoszenie upadłości. Trzeba jednak stwierdzić, że … nowelizacja działa! Tylko Sąd w Poznaniu ogłosił kilka upadłości konsumenckich, a w każdym numerze Monitora Sądowego i Gospodarczego znajdują się kolejne nazwiska osób korzystających z możliwości tzw. „oddłużenia”.

Poza wymogami formalnymi, szerzej omówionymi we wcześniejszych informacjach, praktyka wskazuje, że Sądy dużą uwagę przywiązują do sytuacji osobistej dłużnika. W trakcie postępowania zdarza się, że jest on na tę okoliczność dokładnie i szczegółowo przesłuchiwany, z uwzględnieniem stanu zdrowia, wykształcenia itp. Sądy wnikliwie analizują przyczyny kłopotów finansowych, ale przede wszystkim, precyzyjnie badają aktualną sytuację dłużnika, w szczególności sytuację majątkową.

Pamiętać jednak należy, że wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości, to nie koniec. W dalszej kolejności nastąpi ustalenie listy wierzytelności (na podstawie danych uzyskanych od dłużnika oraz zgłoszonych przez wierzycieli wierzytelności), likwidacja masy upadłości ustalenie i wykonanie planu podziału oraz ustalenie i wykonanie planu spłaty. W praktyce możliwe jest jednak pominięcie niektórych, a nawet wszystkich powyższych etapów, po spełnieniu wymaganych ustawą przesłanek. Wówczas postępowanie upadłościowe wobec danego konsumenta może trwać bardzo krótko.
Na koniec Sąd dokonuje umorzenia zobowiązań upadłego. W tym kontekście wierzyciele winni pamiętać, na co zwraca uwagę doktryna, że brak zgłoszenia wierzytelności nie jest równoznaczny z brakiem objęcia postanowieniem o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań. Natomiast dla dłużnika istotne jest, że zobowiązania powstałe w późniejszych etapach, tj. po ogłoszeniu upadłości, również uwzględniane są w planie spłaty, pod warunkiem, że zostaną przez niego zgłoszone.

Julia Rybczyńska
Aplikant radcowski

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? View more
Akceptuję