Aktualności

Konsument silniej chroniony

Na czerwiec 2014r. planowane jest uchwalenie nowej ustawy o prawach konsumenta i zmianie kodeksu cywilnego. Stanowi ona implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011r. w sprawie praw konsumentów. Ustawa wprowadza wiele zmian w obrocie konsumenckim a także między profesjonalistami.

Konstytuuje niejako również regułę szczególnie dotyczącą tzw. sprzedaży wysyłkowej czy też sklepów internetowych, w zakresie przejścia ryzyka utraty lub uszkodzenia towarów na konsumenta w chwili wejścia przez niego lub osobę trzecią wskazaną przez konsumenta, inną niż przewoźnik, w fizyczne posiadanie towarów. Istotne jest bowiem, że zgodnie z nowymi przepisami, ryzyko przechodzi na konsumenta z chwilą dostarczenia towarów przewoźnikowi, jeżeli konsument zlecił temu przewoźnikowi ich transport, a przedsiębiorca nie oferował takiej możliwości. Oznacza to, że w przypadku, kiedy to sprzedawca decyduje o wyborze przewoźnika, on ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia. Natomiast w przypadku bierności sprzedawcy w tym zakresie, ryzyko to obciąża kupującego.

Podstawą powyższego będą dodane do kodeksu cywilnego: art. 4541 modyfikujący definicję miejsca spełnienia świadczenia a także § 3 i § 4 art. 548 wskazujące, że za wydanie kupującemu-konsumentowi rzeczy sprzedanej uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, gdy sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego.

Dotychczas natomiast w kontaktach z konsumentami odpowiedzialność sprzedającego nie kończyła się na przekazaniu towaru przewoźnikowi, lecz trwała ona do czasu dostarczenia kupującemu. Zasada ta jednak nie wynikała wprost z obowiązujących przepisów, lecz została ukształtowana przez orzeczenia SOKiK, wydane w wyniku postępowań prowadzonych przez UOKiK, w tym również postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych.
Odnośnie natomiast kosztów odstąpienia od umowy art. 34 ust. 2 stanowi, że „Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów” . Brak stosownej informacji w regulaminie sklepów internetowych może zatem skutkować koniecznością zapłaty kosztów zwrotu przesyłki. Zasada nie uległa zmianie, lecz została wyrażona wprost.

Czy zatem nowa ustawa o prawach konsumenta i zmianie kodeksu cywilnego zrodzi konieczność zmian w dotychczas funkcjonujących regulaminach np. sklepów internetowych? Wydaje się, że jednak konieczne będzie ich zweryfikowanie celem dostosowania do nowych przepisów.

Julia Rybczyńska
Aplikant radcowski

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? View more
Akceptuję